Nova zavraždila cyklistu? aneb Mýty a dojmy Jana Bohdala

20. dubna 2011 v 14:44 | Martin Ondráček, ředitel zpravodajství a publicistiky TV Nova |  Martin Ondráček
Žijeme v krajině mediálních střelců. Vzduchem sviští domněnky, polopravdy, pocity a ojediněle i argumenty. Užití posledně jmenovaných projektilů je ovšem v Česku stejně ojedinělé jako výskyt šafránu a poslední série výstřelů do oblíbeného terče s nápisem Nova z klávesnice Jana Bohdala (viz článek Fibingerová zavraždila cyklistu? Pro média dost silný námět a justice je jimi asi ovlivněna na serveru ceskamedia.cz ze dne 19. 4. 2011) je toho jasným důkazem.

Je mi celkem jedno, proč ten článek vznikl. Co mi jedno není, je fakt, že mnou řízenou redakci staví do pozice nezodpovědných pitomců, kteří ve snaze být co nejbulvárnější udělají pro větší sledovanost cokoli.

Nebavme se o tom, zda v televizi platí, že čím více bulváru, tím větší sledovanost. Dost o tom pochybuji a peoplemetrové výsledky mi dávají za pravdu.

Nechme také stranou tvrzení, že opilí řidiči zabíjejí na našich silnicích cyklisty denně, jak tvrdí pan Bohdal. Podle oficiálních policejních statistik zemřeli v loňském roce rukou nebo kolem (jak chcete) opilého řidiče jen 4 (slovy čtyři) cyklisté. To zkrátka není mnoho a není to každý den. Každý takový případ je alarmující a zaslouží si být doveden do konce. A to nejen justičně, ale i mediálně.

Nemohu a nechci se vyjadřovat k tomu, jak často psal o případu bulvár. Je mi to jedno. Chci v následujících řádcích popsat, jak se k případu postavila Nova.

To, že je opilý řidič manžel světové rekordmanky, manažerky a televizní radní, je fakt. Co ale s tím? Neinformovat o celém případu? Proč? Protože je to manžel světové rekordmanky, manažerky a televizní radní?

Pan Bohdal píše o tlaku, který vyvíjela média na justici. Nejsem si ničeho takového vědom. Nova o případu odvysílala dvě informace, vždy až po jednání soudu a vynesení rozsudku (soudy proběhly už dva). Tedy ještě jednou pro méně chápavé - reportáže diváci viděli v den, kdy soud skončil, a bylo jasné, že podle tvrzení senátu je pan Šmíd vinen. A upřímně řečeno, nebyly zajímavé ani tak tím, kdo je vlastně pan Šmíd. Neuvěřitelná byla obrana, kterou zvolil. Ať už je to pravda, nebo právnická klička - nepamatuji se za dvacet let, co tuhle práci dělám, že by někdo opilost za volantem vysvětloval hypoklykemickým šokem a náhlou potřebou doplnit cukr, což nešlo udělat jinak než vínem z demižonu. Myslete si o tom, co chcete. Stejně jako o dalších argumentech obhajoby, které byly v reportáži uvedeny.

Dalším faktem je, že pravomocně odsouzený Jaroslav Šmíd řekl do mikrofonu naší televize, že do vězení nikdy nenastoupí. Nebylo tam žádné údajně nebo možná. Otázka zněla: Jste připravený jít do vězení? Odpověď: Ne, a taky tam nikdy nepůjdu. Odpověď, vyslovená panem Šmídem. V Česku je hra na "nenástup" do vězení poměrně oblíbená, je proto logické, že se reportéři k případu vrátili a snažili se zjistit, jestli tento postoj pana Šmída trvá. Bohužel se nám jej nepodařilo sehnat, a tak jsme oslovili jeho ženu. Paní Fibingerová tvrdila, že výše napsanou větu její manžel nikdy neřekl. Myslete si o tom, co chcete. Já jen nechápu, jak pan Bohdal došel k vyjádření, že náš reportér tím chtěl paní Fibingerovou "stylizovat do pozice konstruktéra útěku z řad celebrit" - prostě jsme se jeho ženy zeptali, jestli pan Šmíd, který sám říkal, že do vězení nenastoupí, nezměnil názor.

Pan Bohdal to označuje za směšné a bulvární a má velkou starost, zda se Nova vrátí k případu, až bude u odvolacího soudu. Nemějte strach. Bude zajímavé tu odvolačku sledovat. Už proto, že výše popsaná právnická klička, nebo pravda (?), či další snahy obhajoby celý případ samy dále rozviřují. Na začátku celého příběhu byli opilý řidič a mrtvý šestatřicetiletý otec tří dětí. Už podle dvou pravomocných rozsudků ho zabil pan Šmíd. Mně to moc směšné a bulvární nepřipadá.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 -suhen- -suhen- | 12. května 2011 v 23:32 | Reagovat

Zdá se mi to tendenční, neosuhlasím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama